Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oheň na Blanensku zasáhl mladý les

Text: převzato z tiskového oddělení HZS Jihomoravského kraje
Foto: vlastní zdroj

Obrazek

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Vyhlášení druhého stupně požárního poplachu a zásah jedenácti jednotek hasičů si dnes vyžádal požár lesa na Blanensku.

Obrazek

Požár mladého porostu v lokalitě Babylon u obce Kuničky byl ohlášen ve 14.32 hodin. Protože průzkum ukázal, že jde o požár většího rozsahu, krajské operační a informační středisko na místo vyslalo profesionální jednotky ze stanic v Boskovicích a Blansku a dobrovolné jednotky z Kuniček, Žďárné, Černé Hory, Bořitova, Sloupu, Rájce, Újezdu u Boskovic, Petrovic a Doubravice nad Svitavou. Hasiči vyjeli s 16 zásahovými vozidly, z toho se 12 cisternami.
Obrazek
Oheň se v silném větru rychle šířil a zasáhl plochu 1,5 hektaru lesa. Hasiči proti plamenům ze tří stran postupně nasadili osm vodních proudů. K jejich zásobování v obtížně přístupném, svažitém terénu zřídili kyvadlovou dopravu vody od tří čerpacích stanovišť u hydrantu v Doubravici nad Svitavou, u rybníku v Kuničkách a u lesního rybníku Domanka. Při velkém pohybu požárních vozidel policisté usměrňovali dopravu na příjezdových komunikacích.
Obrazek
Požár se podařilo v 16.10 hodin lokalizovat, dohašování řady lokálních ohnisek hasiči ukončili v 19.57 hodin. Ke střežení požářiště na místě zůstala jednotka dobrovolných hasičů.

Příčina vzniku požáru je v šetření. Způsobenou škodu na mladém i vzrostlém porostu pracovníci podniku Lesy ČR původně vyčíslili na 100 tisíc korun, po podrobnější kontrole požářiště odhad zvýšili na 150 tisíc korun.

Obrazek